kozmetika, lifestyle, zdravie a krása
/
1 Comment
/
Spoznaj typy a prejavy akné a vyber pre svoju pleť správne ošetrenie.

S akné sa v živote už stretol snáď každý, niekto len v puberte a niekto s ním bojuje ešte i v dospelosti. Prejavy akné sa nevyskytujú len u mastnej pleti! Môže byť sprievodom hormonálnej nerovnováhy, endokrinologických problémov, rôznych intolerancii na potraviny, mikrobiálnou infekciou (kvasinky, baktérie..), alebo možnou príčinou je aj dlhodobý stres, životný štýl (alkohol, fajčenie), zle zvolené kozmetické prípravky na pleť (olejové prípravky, alkoholové prípravky, chemikálie atď.) a aj genetika zohráva svoju rolu. akné sa nemusí vyskytovať len na tvári, ale aj na hrudníku, ramenách, alebo na chrbte. Spolupráca klienta, kozmetičky a kožného lekára je veľmi dôležitá.

Acne vulgaris – je ochorenie kože so zvýšenou tvorbou kožného mazu, môže ho sprevádzať zápalový proces mazovej žľazy a vlasového vačku.

Dôležité je rozlíšiť, či ide o zápalové akné, alebo akné bez prejavov zápalu.

Aké typy akné rozlišujeme (viď. obrázok 1):

Bez začervenania  a zápalových prejavov:

Uzavreté komedóny (obrázok 2): majú bielu hlavičku a vznikajú tak, že sa otvory folikúl rýchle upchajú a nahromadený maz vytláča kožu do drobných papuliek.

Otvorené komedóny (obrázok 2): sa javia ako čierne bodky, vznikajú pôsobením baktérii a kyslíka, ktoré na povrchu zoxidujú.

Mílie: sú drobné bieložlté uzlíky, uložené pod pokožkou bez ústia/otvoru. Najčastejšie sa vyskytujú v okolí očí a na horných častiach líc. Nedajú sa vytlačiť a odstraňujú sa sterilnou ihlou.

Akné so zápalovým prejavom, začervenaním a sprievodnou bolesťou:

Acne papulopustulosa: sa prejavuje zapálenými, alebo i hnisavými červenými papulami a pustulami. Táto forma akné má viacero stupňov a môže vyústiť do tvorby až hnedo-červených uzlov (acne indurata). Hojí sa jazvami.

Acne nodularis a conglobata: je hlboká a zároveň ťažká forma silne zápalového akné, pri ktorom sa tvoria bolestivé uzly (noduly), pustuly, alebo až cysty, ktoré splývajú do zapálových ložísk. Hoja sa rozsiahlimi jazvami (viď.obrázok 3). Liečba patrí iba do rúk lekára!

Ďalšie druhy akné a ich variácie sú: acne fulminans, gramnegatívna folikulitída, rosacea fulminans, vaskulitída, mechanické akné, olejové/dechtové akné, chlórové akné, akné novorodencov a dojčiat, acne necrotica, acne medicamentosa, acne premenstrualis a perzistujúce akné s neskorým nástupom.

 

 

Riešenie a ošetrovanie akné:
Pri ľahších formách akné (acne comedonica) sa odporúča pravidelné hĺbkové čistenie pleti v kozmetickom salóne, aby sa zabránilo rozširovaniu pórov a predchádzalo zápalom. Okrem toho sa môžu robiť (a aj odporúčajú) pílingové kúry vo forme chemických pílingov, alebo mikrodermabrázia, LED terapie. Ošetrenia zjemňujú pleť, regulujú mazotvorbu, spevňujú kolagénové a elastínové vlákna atď. Odporúčané na doma i v salóne sú i prípravky na báze AHA/BHA kyselín, enzýmov, vitamínu A – retinolu, zinku, rezorcínu, benzoylperoxidu… Pomáha napríklad aj gáfor, mäta, čajovník, alebo kaolín, ktoré majú sťahujúci a protizápalový účinok. Pre domácu starostlivosť sa určite poraďte s odborníkom.

Pri ťažších formách akné (acne papulopustulosa, conglobata) je dôležité riešiť situáciu s kožným lekárom/dermatológom, ktorý na základe diagnostiky určí stupeň a závažnosť akné a nasadí liečbu. Je dôležité zistiť aj príčinu vzniku akné . Liečenie ťažkých foriem akné môže trvať aj niekoľko mesiacov, treba mať trpezlivosť a disciplínu. Obvykle sa okrem vonkajšej liečby (antibiotické masti, retinoly, kyseliny) nasadzuje i vnútorná liečba napr.: antibiotiká (tetracyklín, minocyklín), retinoidy (Roaccutane), kortikosteroidy, pre ženy antikoncepcia (nie som veľmi zástancom tejto formy liečby) a pod. V dermatologických centrách sa vykonávajú na podporu liečby a ošetrenie jaziev aj laserové ošetrenia frakčným laserom, alebo silné chcemické pílingy, kryoterapia CO2.

Dôležitá prevencia a typy pre pleť s aknóznymi prejavmi:     
• Hygiena: čisté ruky pred domácim ošetrením pleti, naberanie produktov čistou špachtlou a taktiež udržiavanie     čistých pomôcok na makeup (aplikátory,štetce).
• Nebabrať si pleť: v žiadnom prípade si pleť nechytajte a do nej nerýpte! Môžete si rozniesť baktérie, spôsobiť   infekciu a zápaly, prípadne inak poškodiť pokožku.
• Dbajte na dôkladnú domácu starostlivosť: použitie kvalitných prípravkov určených na typ a stav vašej pleti.     Nechajte si poradiť.
• Zdravá a pestrá strava + pitný režim. Pri silných formách akné sa odporúča diéta. Taktiež pri potravinových     intoleranciách. Treba si odsledovať vylučovacou metódou, ktoré potraviny vám zhoršujú stav pokožky. Obvykle je   to väčšie množstvo cukru, biela múka, veľa mliečnych výrobkov, alebo príliš tučné jedlá.
• Pravidelné ošetrenia pleti v salóne, alebo u dermatológa.
• Telesná a duševná harmónia. Stres je spúšťačom mnohých ochorení a zdraviu neprospieva.
• Udržujte zdravý životný štýl. Vašej pleti určite neprospieva fajčenie, pitie alkoholu, zanedbávanie sa (tieto aspekty   môžu zhoršiť stav akné).

 

Na záver:
Svoj typ pleti ovplyvniť nedokážeme a ani genetiku, ale môžeme ovplyvniť jej zdravie a to, ako vypadá.

Odporúčané články:

 https://www.beautyatelier.sk/2018/10/01/9-najhorsich-veci-ktore-mozete-urobit-svojej-pleti/   https://www.beautyatelier.sk/2019/04/07/co-funguje-na-komedony-a-upchate-pory/

http://kategorizacia.mzsr.sk/Lieky/Download/ObjectionRequestAttachment/15

Autor: Adriana Švorcová