Momentálne sa kozmetické prípravky s obsahom kyselín tešia stúpajúcej popularite i v domácej starostlivosti. Prinášajú rýchle, efektívne výsledky a lepšiu pleť. Ešte pred pár rokmi patrili výhradne do rúk lekárom a profesionálom, no teraz ich už nájdete v produktoch i na doma. Kyseliny sa môžu nachádzať v akýchkoľvek prípravkoch, či už sú na čistenie pleti, v maskách, v pílingoch, krémoch atď. Najväčšiu popularitu si získavajú hlavne kyselina salicylová, glykolová, mliečna, azealová a mandľová. Môže sa zdať, že sú kyseliny ako kyseliny – všetky rovnaké, ale nie je tomu tak. Poznať rozdiely medzi nimi je veľmi dôležité, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, ale to vám priblížim postupne v článku. Samozrejme musím dodať, že na domácu starostlivosť sú produkty určené s menšou koncentráciou kyselín, ako profesionálne prípravky, ktoré patria do rúk výhradne školeným profesionálom. Taktiež vám priblížim aj zásady ich používania, aby ste si namiesto dobrého výsledku ešte viac neuškodili. Nie je každá kyselina v prípravku dobrá pre hocaký typ pleti. Takže poďme sa pozrieť na to:
Kyseliny majú pre našu pokožku exfoliačný a obnovujúci účinok. Zbavujú nás prebytočných buniek, pomáhajú nám odkryť novú pokožku a vďaka nim môžu lepšie prenikať aj účinné látky hlbšie do pleti.
Kyseliny rozdeľujeme na AHA a BHA kyseliny.
AHA = Alpha Hydroxy Acids (napr.: kyselina glykolová, kyselina mliečna, kyselina mandľová) Sú kyseliny rozpustné vo vode. Pôsobia vo vrchných vrstvách pokožky, kde pleť exfoliujú, podporujú tvorbu kolagénu, hydratujú a zjemňujú pleť.
BHA = Beta Hydroxy Acids (kyselina slicylová) Sú kyseliny rozpustné v tukoch a vďaka tomu vedia lepšie preniknúť do hlbších vrstiev pokožky, kde pomáhajú rozložiť kožný maz, čo zamedzuje upchávaniu pórov.
Kyselina Glykolová (Glycolic acid): je to kráľovna anti-age efektu, kyselina s najmenšou molekulou, čo znamená, že preniká do pokožky hlbšie ako ostatné AHA kyseliny. Má vynikajúci exfoliačný účinok, pomáha pleť vyhladzovať, zjemňuje vrásky, zjemňuje jazvy po akné, podporuje tvorbu kolagénu, pomáha účinným látkam preniknúť hlbšie do pleti, zosvetľuje pigmentácie na pleti. Je vhodná na starnúcu, povednutú pleť, pleť s hyperpigmentáciami, jazvami po akné, zhrubnutú a pórovitú pleť. Pre niekoho môže byť až príliš silná (neznesie ju citlivá pleť) a preto je lepšie siahnuť po iných, jemnejších kyselinách.
Kyselina mandľová (Mandelic acid): má síce nižšie pH ako kyselina glykolová, ale zato má väčšie molekuly a tým má i menší a pomalý prienik do pokožky. Je teda k pleti šetrnejšia a je menšie riziko podráždenia pleti, ako u kyseliny glykolovej. Má dobrý exfoliačný účinok, zjednocuje pleť, pomáha pri hyperpigmentáciách, sťahuje zápaly. Vhodná je na každý typ pleti. Ak je pre vás kyselina glykolová príliš silná a dráždivá, tak kyselina mandľová je lepšia voľba hlavne pre citlivú pleť a pleť s rosaceou.
Kyselina mliečna (Lactic acid): je jemnejšia ako ostatné kyseliny, má väčšie molekuly a jej prienik do pokožky nie je tak hlboký. Pre jej jemnosť a dobrú hydratačnú vlastnosť je vhodná hlavne pre citlivú a veľmi suchú pleť. Taktiež je vodná aj pre pleť s hyperpigmentáciami, alebo na pleť so suchým akné.
Kyselina azelaová (Azelaic acid): má antibakteriálne, protizápalové a antipigmentačné vlastnosti. Táto kyselina sa nachádza prirodzene i na pokožke nášho tela, produkujú ju kvasinky. Kyselina azelaová je vhodná na aknóznu pleť, pre pleť postihnutú rosaceou, seboreou a pleť s hyperpigmentáciami . Pomáha redukovať zápaly, začervenanie a má zosvetľujúci účinok. Táto kyselina však nereguluje mazotvorbu a nie je veľmi účinná pri hormonálnych problémoch s akné. Jej výhodou je, že sa dá používať aj v tehotenstve.
Kyselina salicylová (salicyl acid): vďaka jej rozpustnosti v tukoch má veľmi dobrý prienik do pokožky, kde rozpúšťa prebytočný maz, má výborné exfoliačné, antibakteriálne a protizápalové účinky. Je vhodná hlavne pre aknóznu, seboroickú a mastnú pleť, pórovitú a zhrubnutú pleť. Pomáha sťahovať zápaly, reguluje mazotvorbu, likviduje baktérie v pleti a obnovuje ju. Na rozdiel od iných kyselín, salicylová kyselina nespôsobuje fotosenzitivitu – citlivosť pokožky na slnko. Netreba to však preháňať s jej používaním, lebo si môžete ňou príliš presušiť pleť. Ak bojujete s akné, tak si prečítajte môj nedávny článok na túto tému TU.
Kúpiť, či nekúpiť?
Ako začať s používaním kyselín doma?
- V prvom rade, ak si nie ste istý a bojíte sa používať produkty s obsahom kyselín, určite sa poraďte najprv s odborníkom, ktorý vám odporučí ten správny prípravok na váš typ pleti.
- Na začiatok používajte prípravok so slabšou koncentráciou kyselín, aby ste sa vyhli podráždeniu.
- Všetko s mierou…. Prípravok s obsahom kyselín používajte najprv iba 2x do týždňa (po dobu 3 -4 týždňoch) a potom postupne pridávajte dni použitia. Ak máte pleť citlivú, prípravky s kyselinami nepoužívajte každý deň vôbec.
- Prípravky s AHA kyselinami používajte výhradne večer, odporúčam hlavne v zimnom období.
- Nezabúdajte na prípravky s SPF celoročne! Pri silných prípravkoch, alebo popri chcemických pílingoch, natierajte pleť cez deň opakovane, aby ste sa vyhli podráždeniu pleti slnkom a vzniku hyperpigmentácii.
- Riaďte sa pokynmi výrobcu, alebo odborníka.
- Prípravky s kyselinami neodporúčam používať celý rok, ale skôr ako kúru.
- Nezabúdajte na dôkladnú hydratáciu každý deň, aby sa pleť nepresušila.
- Ľudia s alergiou na acylpyrín by mali byť opatrní pri používaní kyseliny salicylovej. Urobte si najprv patch test na kúsku kože.
- V žiadnom prípade nepoužívajte prípravky s obsahom kyselín počas tehotenstva.
- Výrobky môžu mať rôzny obsah kyselín, často kombinovaný s ďalšími aktívnymi látkami. Nie vždy sa to od výrobcu dozviete, preto vsaďte hlavne na kvalitu a čítajte si obsah účinných látok. Profesionálne a kvalitné značky majú poradenstvo, alebo dobre formulované eshopy.
- Niektoré prípravky môžu jemne poštipkávať, prípadne sa pleť začervená, ale malo by to po chvíli ustúpiť. Taktiež sa môžu po pár dňoch objaviť šupinky po exfoliácii, vtedy veľa hydratujte pleť. Ak je reakcia pleti príliš silná, tak produkt radšej nepoužívajte a siahnite po niečom slabšom.
- Je dôležité vedieť, že ak používate doma kyseliny a chystáte sa absolvovať kozmetické ošetrenie v salóne, alebo plánujete chemické pílingy, rôzne laserové zákroky atď, tak by ste mali kyseliny vysadiť na pár dní (cca 5 dní) pred návštevou salónu/ estetického centra a taktiež ich nepoužívať pár dní po ošetrení (cca 5 dní), ale to by ste mali dostať v inštrukciách pred plánovanými zákrokmi a aj po ich absolvovaní od profesionála. Všetko záleží od typu ošetrenia, alebo zákrokov. Mohlo by totiž dôjsť k nežiaducim reakciám.
Na záver:
Kyseliny vám môžu pomôcť zlepšiť stav pleti a mali by ste ich zaradiť do vašej kozmetickej rutiny. Či už bojujete s akné, pigmentáciami, alebo vráskami, tak kyseliny sú pre vás tie pravé. Ich účinok prináša viditeľné výsledky už po pár týždňoch, i keď pri niektorých produktoch je efekt takmer okamžitý.
Autor: Adriana Švorcová
Comments (9)
AHA kyselinu som mala vo forme toneru od značky COSRX a bol to super produkt. Robil ma zo dňa na deň resp. z noci do rána krajšou. Akné a stav pleti boli bezchybné, úplne dokonalé. Nejaký anti-age efekt som si nevšimla avšak ja ešte príliš vrásky nemám iba na čele a tam až tak nefungoval, tam je moja pleť suchšia.
Biankanotes by Janka
Ďakujem Janka, že si sa podelila o svoju skúsenosť. Anti-age efekt ak si mladá, tak ešte neuvidíš, ale do budúcna to môže pleti prospieť. Na zrelších ženách je vidieť anti age efekt viac.
Mna by zaujimalo, ako casto mozem pouzivat taky cistiaci gel s kyselinou glykolovou a kedy? Pouzivam rano Vitamin C od a vecer Retinol. Dakujem, Tina
Dobrý deň Martinka.
V období leta by som tieto prípravky vôbec nepoužívala (iba vitamín C je vhodný). Vhodné obdobie na retinol a kyselinu glykolovú je jeseň, zima a skorá jar. Pleť sa po nich stáva citlivá na slnečné žiarenie. Neviem v akej koncentrácii máte tie produkty, ale určite by som to nedávala denne. Dobré by bolo, ak by ste mi poslala konkrétne produkty, ktoré používate, aby som si to pozrela a zhodnotila. Neviem ani aký typ pleti máte, ale predpokladám, že mastnú, ak siahate po týchto produktoch. Ak to pleť zvláda,tak čistiaci gél môžete používať každý večer, ale ja by som to občas prestriedala s jemnejším prípravkom. Retinol sa každý deň tiež neodporúča, aby sa pleť nestala citlivejšia a zbytočne ste si ju nepreexfoliovala. Kľudne mi môžete napísať aj mailom pre viac info.
Dobrý deň pani Adrianka.prosim vás o radu.kyselina Mandľová thr ordinary Mandelic 10%+HA sa ako používa?lebo je na nej písané že najlepšie večer v kombinácii s kremom.Ale nechápem či ju nechať na tvári len chvíli a zmyť alebo natrieť a nechať pôsobil v noci? Dakujem
Dobrý deň pani Adrianka.prosim vás o radu.kyselina Mandľová thr ordinary Mandelic 10%+HA sa ako používa?lebo je na nej písané že najlepšie večer v kombinácii s kremom.Ale nechápem či ju nechať na tvári len chvíli a zmyť alebo natrieť a nechať pôsobil v noci? Dakujem
Dobrý deň Lucia. Ak výrobca neurčil umývať po pôsobení, tak netreba ho zmývať. Na začiatok sérum nepoužívajte každý deň, nech si pleť zvykne. Určite ju nanášajte iba večer, ráno nezabudnite SPF ochranu. Po sére určite aplikujte hydratačný, alebo nejaký regeneračný krém, ktorý neobsahuje už ďalšie kyseliny. Ak je sérum veľmi silné, tak ho môžete riediť napríklad so sérom s kyselinou hyaluronovou a potom teda naniesť krém. Ráno nezabudnite pleť umyť a vyčistiť.
Dobrý deň, aké kyseliny by ste mi poradili na atroficke jazvy po akné?
Dobrý deň Ivetka.
Neviem ako hlboké a rozsiahle tie jazvy máte, taktiež ako dlho tá pokožka je poškodená a o aký typ pokožky sa jedná (je tam veľa aspektov, ktoré rozhodujú o výbere produktov a ošetrení, ideálne je, keď môžem vidieť tú pleť naživo). Na domáce použitie sú obvykle kyseliny slabšie a úprimne vám poviem, že nejaký výrazne lepší efekt neuvidíte, ale napriek tomu môžete používať produkty s retinolom v zimnom období (samozrejme sa radšej o produktoch a aplikácii poraďte vopred). Kyseliny sa vyberajú aj podľa typu pleti, či je mastná, zmiešaná atď. Ak chcete vidieť efekt, tak odporúčam kúru silnejšími chemickými pílingami, alebo invazívnejšia cesta je ošetrenie frakčným laserom (opakovane). Ak sú jazvy hlbšie, tak úprimne poviem, že tá pleť sa ničím nedá do pôvodného stavu, že bude vypadať ako bábätko. Odporúčam návštevu salónu, alebo kliniky.