kozmetika, zdravie a krása
/
2 Comments
/
Olej alebo sérum?

Olej alebo sérum?

Aký je medzi nimi rozdiel a ako fungujú?

V prvom rade treba vedieť, že sú to dva odlišné typy produktov. Každý z nich má rozdielne spracovanie, účinnosť, absorbciu do pleti i pocitovo na pleti sú rozdielne. Preto si to rozoberieme od základov…

Spracovanie a zloženie (výhody aj nevýhody):

OLEJE: Efektivita olejov závisí aj na ich kvalite a spracovaní. Na trhu je ich množstvo, viac i menej kvalitných, ktoré si viete zakúpiť aj v zmesi viacerých olejov v jednej fľaštičke. Čo nie vždy môže byť dobre namiešané, pretože spolu nemusia spolupracovať vhodne na pleti. Taktiež ani vôňa olejov nemusí byť vábna. V tomto prípade by som volila oleje iba v BIO certifikovanej kvalite, aby boli zachované všetky prospešné látky. Výhodou olejov je, že sa spracovávajú jednoducho a nemusia sa do nich pridávať konzervačné látky. No podstatné je aj ich skladovanie (na tmavom, chladnejšom mieste) a uchovávanie v sklených (najlepšie tmavých) nádobách. Oleje po otvorení sa musia rýchlejšie spotrebovať, inak sa začne zhoršovať ich kvalita a účinok.

SÉRA: Sú viac prepracované a môžu obsahovať na rozdiel od olejov niekoľko desiatok účinných látok a v oveľa vyššej koncentrácii. Kvalitné sérum môže obsahovať vitamíny, kmeňové bunky, kyselinu hyaluronovú, peptidy, rastlinné extrakty a podporné zložky na zvýšenie efektu. Kvalita aktívnych ingrediencií je vyššia a mnohokrát efektívnejšia na pleti. Séra sú oveľa náročnejšie na spracovanie. Musia sa do nich pridávať konzervačné látky, aby boli stabilnejšie, zachovala sa ich účinnosť a nepodliehali skazeniu. Ak sa sérum spracuje do nádob napr. s pumpičkou (to znamená: nepríde do kontaktu so vzduchom), tak dátum spotreby je dlhší ako má olej. Samozrejme ich treba taktiež dôsledne skladovať, aby neboli vo väčšom teple, inak sa účinné látky môžu zničiť. Kvalitné sérum sa pohybuje aj cenovo vyššie ako olej.

Použitie, textúra a absorbcia:

OLEJE: Majú väčšie molekuly a preto aj ich vstrebateľnosť je veľmi nízka. Oleje pôsobia iba v povrchových vrstvách pokožky, fungujú inak ako krémy. Mali by sa preto aplikovať na zvlhčenú pleť a v menšom množstve (pár kvapiek), aby sa dostali viac do pleti a nezostávali sa kĺzať iba na povrchu. Oleje pomáhajú chrániť pleť pred vonkajšími vplyvmi (napr. mráz, vietor, niektoré chemické látky), pretože uzatvoria vlhkosť v pokožke a zabraňujú prieniku nežiaducich vonkajších vplyvov do pleti. Dôležité je aj to, že nie na každý typ pleti je vhodný akýkoľvek olej. Oleje sa delia do rôznych kategórií podľa stupňa komedoniky od 0 -5, kde päťka je najvyššie riziko upchatia pórov. Napríklad kokosový olej je vysoko komedónny, preto nepatrí na pleť, ktorá má sklon k tvorbe komedónov a upchatých pórov (ja osobne ho odporúčam iba do vlasov a na pokožku tela max 2x týždenne). Na pleť so sklonom k akné nepatria podľa môjho názoru a názoru dermatológov žiadne oleje, môže sa použiť lokálne iba TEA TREE olej, alebo TAMANU olej (majú protizápalový účinok). Pre suchú a starnúcu pleť je vhodný napríklad argánový, mandľový, jojobový alebo ružový olej. Oleje by sa nemali používať na dennej báze, ale tak 3x do týždňa. Nezabúdajte, že oleje sú ako doplnková starostlivosť, preto je dôležité používať aj iné produkty na pleť, aby sa jej dostávalo všetko čo potrebuje. Ak by ste používali oleje príliš často a nevhodne, môžete si zarobiť na veľké problémy s vašou pleťou… V salóne som sa už stretla s kadečím, takže všetko s mierou. Ešte jedno upozornenie: oleje nepoužívajte namiesto opaľovacieho prípravku! Riskujete spálenie pokožky a v neposlednom rade i rakovinu kože.

SÉRA: Majú ľahkú vodovú konzistenciu, zvyknú byť aj gélovejšieho, alebo mliečneho charakteru. Rýchlo sa vstrebávajú do pleti, vďaka ich ľahkosti a nízkomolekulovému zloženiu sa dostávajú do nižších vrstiev v pleti, niektoré aj do dermis. Sú účinnejšie ako krémy, pretože obsahujú vyššie percento účinných látok a teda prenikajú hlbšie vďaka malým molekulám. Krém pôsobí v horných vrstvách pleti. V obchodoch nájdeme veľké množstvo sér, ale nie každé je rovnako účinné. Čím je vyššia cena, tým viac môže obsahovať účinných látok, aj ich vyššie percento a v neposlednom rade i účinnejšie technológie. Sérum sa používa spolu s krémom a pomáha i zvyšovať jeho účinnosť. Môžete si zakúpiť sérum na rôzne typy pleti a aj problémy s pokožkou. Napríklad: hydratačné, absorujúce maz, liftingové, vyhladzujúce…  Záleží čo potrebujete s pleťou riešiť, alebo ho môžete používať ako prevenciu. Potom si stačí doladiť k nemu krém.

Tipy a rady na záver:

  • Po aplikácii oleja si už nemusíte dávať bežný krém, pretože by sa už nevstrebal do pokožky a jeho účinok by sa nedostavil. Prípadne zvoľte inú alternatívu a to je, že si pár kvapiek oleja primiešate do krému.
  • Existujú aj tzv. suché oleje, ktoré sa lepšie vstrebávajú do pokožky a nemajú takú ťažkú konzistenciu ako iné klasické oleje. Pár minút po ich aplikácii si môžete naniesť na pleť ľahší krém.
  • Ak si aplikujete oleje aj na deň, je vhodné potom použiť aj UV (fyzikálny) faktorový krém.
  • Ak chcete použiť po aplikácii oleja make-up, mali by ste počkať aspoň 15 minút, aby sa vstrebal, inak vám makeup nebude držať a urobí vám mapy na tvári.
  • Namiesto čistých olejov si viete zakúpiť i produkty, ktoré obsahujú oleje a budú sa lepšie nanášať a vstrebávať. Na trhu máte množstvo odličovacích olejov, pleťových krémov, sprchových olejov, pílingov atď.
  • Po aplikácií séra použite ešte na vlhkú pleť krém z tej istej značky. Nemiešajte kozmetiku dve na tri, aby vám nespôsobili produkty problémy a neminuli sa účinku.
  • Sérum považujem za povinnú výbavu v kozmetickej starostlivosti.
  • Sérum aj olej patria k doplnkovej starostlivosti o pleť a oba sa nanášajú na odlíčenú a vyčistenú pokožku. Pred nanesením oleja môžete použiť aj termálnu vodu v spreji.

Čo napríklad používam ja?  Pre mňa je povinnou výbavou na doma ako SOS produkt tea tree olej, ktorý používam nie len na vyrážky, ale i štípance od hmyzu, alebo pri nachladnutí. Do vlasov si dávam občas argánový olej (len na končeky). Osobne mám rada formu suchých olejov, alebo prípravky ako sprchové oleje, krémy na tvár a séra na vlasy, ktoré obsahujú napríklad aj také oleje ako jojobový, mandľový prípadne olivový olej. V neposlednom rade používam každý deň ku krému aj sérum na pleť a to buď hydratačné, alebo vyhladzujúce – preventívne proti vráskam.

 

Verím, že som vám pomohla objasniť nejaké nezrovnalosti ohľadom týchto prípravkov a posunula vás o krok v pred. Starostlivosť o pleť má svoj systém a každá z nás si musí nájsť to, čo jej najviac vyhovuje, aby sa dostavil i žiadaný efekt. Ak si neviete poradiť s vhodnou starostlivosťou, môžete sa na mňa kedykoľvek obrátiť.

 

Autor: Adriana Švorcová