Čo robiť pri vzniku oparu?
Opar (herpes) je vírusová infekcia kože. Niekto sa s týmto problémom stretáva pravidelne, iný zase vôbec. Miesto vzniku oparu najprv opuchne, začervená, vznikajú pľuzgieriky, ktoré prasknú, zhnednú, vysušia sa a vznikne chrasta. Chrasta odpadne do 7-10 dní a nezanecháva žiadnu jazvu.
Opar môže signalizovať rôzne problémy duševného napätia, môže vzniknúť aj pri vnútornom konflikte človeka, agresií. Môže byť prejavom zlej funkčnosti čriev. Objavuje sa najmä pri oslabenom imunitnom systéme, silnom slnečnom UV žiarení, horúčke, nádorovom ochorení či menštruácii.
Ako prvú pomoc na opar môžete použiť zubnú pastu alebo rozdrvený acylpirín, ktorý je vhodné aj užívať. Acylpirín je proti bolesti a skráti obdobie infekcie. Na vysušenie pomáha zinkový púder. Na liečbu často vyskytujúceho sa herpesu simplex sa používajú virostatiká, alebo i roztok zinksulfátu na potieranie.
Čo robiť, ak už opar vznikol? Ako sa ho zbaviť?
- V žiadnom prípade sa postihnutého miesta nedotýkame, aby sa vírus nerozšíril
- Pľuzgieriky nikdy neprepichujeme, môžeme ich vysušiť liehovinou
- Vyvarujeme sa potravinám obsahujúcim vysoký podiel sacharidov
- Opar v žiadnom prípade neškriabeme
- Jeme potraviny sťažujúce život vírusom-chren, jablká, brokolica, jazmínový čaj
- Užívame vitamíny skupiny B (mrkva, cesnak, paprika, ovocie, zelenina)
- Používame vlastný príbor, pohár aj uterák, pretože opar sa prenáša dotykom
- Nebozkávame sa, vírus sa prenáša aj slinami
- Potierame šťavou z cibule, cesnaku alebo octu
- Počas vzniku oparu v letných mesiacoch potierame miesto balzamom s ochranným UV faktorom
! Dôležitým krokom je nanášanie akejkoľvek masti vatovým tampónom, pri nanášaní prstom by sme mohli vírus preniesť do mastičky. Po vyliečení infekcie si vymeníme zubnú kefku, aby sme opar znovu neobnovili. Pri častých opakovaniach vzniku herpesu určite odporúčam posilňovať imunitu a vyhýbať sa stresu.
Autor: Adriana Švorcová
Comments (0)